03-08-2023 12:44:13

LABİOPLASTİ NEDİR? NASIL UYGULANIR? AVANTAJLARI VE SONUÇLARI NASILDIR?

LABİOPLASTİ NEDİR? NASIL UYGULANIR? AVANTAJLARI VE SONUÇLARI NASILDIR?

 

Kadınların özgüvenini oluşturan en önemli etkenlerden biri vajinal estetiktir. Vajinal deformasyonlar kadınlarda sadece estetik sorunlara değil aynı zamanda çok genç yaşta psikolojik sorunlarla birlikte sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Kadın genital bölgesindeki deformasyonlarda en çok başvurulan ameliyatlardan biri olan Labioplasti ameliyatları ise deyim yerindeyse tam anlamı ile yüz güldürüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Azer Aras Uluğ, Labioplasti ameliyatlarına dair tüm bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Labioplasti ameliyatı nedir, hangi durumlarda uygulanır?

Kadın genital bölgesindeki anatomik sorunların düzeltilmesi işlemlerine Genital estetik ameliyatları denilir. Tıp dilinde (Labium minus) olarak adlandırılan iç dudaklardaki sorunlar, sarkıklık şeklinde göründüğü gibi bu sarkıklık bazen katlantılı, bazen asimetrik, bazen fil kulağı gibi, bazen de koyu renklidir. Bazı hastalarda bu sorunların tamamını da gözlemlediğimiz oluyor. Labium minuslar vajinanın hemen giriş kısmında yer alır, onun hemen dış kısmında bulunan tıp dilinde Labium majus dediğimiz dış dudaklarda da bazı deformasyonlar oluşabiliyor. Bunlar da dış dudakların büyük veya sarkık olması şeklinde gözlemlenebiliyor. İç dudak ile birlikte dış dudaktaki sorunlar da Labioplasti ameliyatları ile kombinlenen Majoraplasti veya Majora dolgusu ile düzeltilebiliyor. Ayrıca sol ve sağ dudaklardaki eşitsizlik durumunda simetri sağlanmak amacı ile Labioplasti ameliyatına başvurulmaktadır.

Labiumlarda şekil bozukluğu neden gelişir?

Kız çocuğu dünyaya geldiğinde iç dudaklar dış dudakların içinde kalacak şekilde dünyaya gelirler. Ergenlik döneminde hormonların, kanda seviyelerinin, labiumlarda görüntüsel değişiklikler oluşur. Çoğu kadında bu sebepten ötürü iç dudaklar sarkık, uzun, kıvrıntılı, katlantılı ve karnabahar gibi bir hale gelebilmektedir. Bu deri katlantıları arasında sürekli bir nemli ortam oluştuğu için sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ve kaşıntılı durumlarının ardından genellikle koyu renkte değişiklikler labialarda oluşmaktadır.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır, ne kadar sürer?

Labioplasti ameliyatı genel veya spinal anestezi altında yapılır. Ameliyatın süresi ise 45 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Labioplasti ameliyatı sonrası hastalar bir gece hastanede kalır. Ancak labioplasti farklı tekniklerle uygulanan bir ameliyat olduğu için bir kısım hasta aynı gün içinde taburcu da edilebilir.

Ameliyat sırasında labialardaki asimetrik olan ve aşırı büyük görünen labiaların fazlalıkları alınır. Anatomik olarak olması gereken büyüklüğe uygun bir görünüme kavuşması sağlanır.

Aynı anda klitoris estetiği de uygulanır!

Labiplasti ameliyat sırasında, klitoris estetiği olarak adlandırılan Kliteroplasti denilen yöntemle klitoris üzerindeki ve yanlarındaki doku fazlalıkları küçültülerek anatomik yapıya en uygun hale getirilir. Klitoris estetiğini yapmadığımızda labialar küçülünce klitoris ve etrafındaki dokular sanki bir mikropenis gibi kabarık ve şişkin bir yapı gibi görünecek bu da hem estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye hem de mutsuz hasta sonuçlarına neden olacaktır.

Klitoris estetiği mutlaka ehil ve deneyimli ellerde yapılmalı!

Klitoris estetiği ehil ellerde ve dikkatli bir cerrahi ile yapılmalıdır. Çünkü klitorise giden anatomik olarak damar ve sinir paketlerinin yerini çok iyi bilmek ve buna göre ameliyatta çıkarılacak dokuları hesaplayıp uygun teknikle yaklaşmak gereklidir. Biz jinekologlar vulva, vajina, perine ve klitoris anatomisine çok hâkimiz ancak labioplasti ve genital estetik ameliyatlarını her jinekolog yapamaz, çünkü bunun içinde özel bir eğitim alınmalı ve deneyim gereklidir.

Klitoris estetiğinde dikkatli bir cerrahi ile ameliyat sonrası cinsel yaşamda his kaybı yaşanmaz, aksine orgazm olma ve tatmin çok daha yoğun yaşanır.

Lapioplasti ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Operasyondan 3 gün sonra hastalar günlük aktivitelerine ve iş tempolarına geri dönebilirler. Operasyon olduğu gün ve sonrası ilk 2 gün banyo, duş yapılması önerilmemektedir. 3 günden sonra ise ve ayakta duş yapmalarını istenir.

Ameliyat edilen hastalara kişisel hijyen konusunda bilgilendirme yapılır. Ameliyattan sonraki 4 hafta cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanır. Yine 4 hafta süreyle havuz, kaplıca ve denize girmemelerini önerilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır?

Labioplasti ameliyatında kullanılan dikiş tipini, vücut tarafından tamamen emilebilen özellikte olanlardan tercih ederiz. Bu nedenle ameliyattan sonra hastaların dikiş aldırmasına gerek kalmaz. Dikişler kendiliğinden tamamen emilir ve dökülür. Labioplasti ameliyatından sonra, yara iyileşmesi tamamen bittikten sonra ile bu bölgede dikiş izi kalmaz.

Labioplasti ameliyatı ile birlikte aynı seansta vajina daraltma estetiği yapılabilir mi?

Aynı anda hem labioplasti ameliyatı hem de vajinoplasti ameliyatı rahatlıkla yapılabilmektedir. Hem labioplasti ameliyatının hem de vajinoplasti ameliyatının aynı zamanda yapılmasının normal doğum yapmış çoğu sayıda hasta tarafından özellikle talep edilmektedir.  Dolayısı ile aynı seansta her iki sorundan da kurtulma şansı doğmaktadır. Ayrıca ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar açısından ortak bir dönemi de kapsadığından, memnuniyet süreçlerine daha kısa zamanda kavuşabiliyorlar. Bazı hastalarda da idrar kaçırma sorunu, doğuma bağlı kötü dikiş izleri ve dış dudaklarda dolgu gibi hem sıkıntıya sokan sorunlar, hem de estetik sorunlu durumlar varsa bunları da kombinleyecek şekilde bir ameliyat planı oluşturulabilmektedir.

Bakireler Labioplasti Ameliyatı yaptırabilir mi?

Labioplasti ve klitoris estetiği ameliyatlarında kızlık zarına yani himene asla zarar verilmez. Çünkü kızlık zarı, labialar ve klitorisle aynı anatomik bölgede değildir, 3-4 cm vajinanın içindedir. On sekiz yaşını bitirmiş her genç kız bu ameliyatı olabilir. Yani ergenlerde ve bakirelerde labioplasti ameliyatını rahatlıkla olabilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası normal doğum yapılabilir mi?

Labioplasti ameliyatından sonra normal doğum yapılabilir. Labioplasti ameliyatı normal doğuma engel teşkil etmez. Kullanılan dikişler vücut tarafından emilir ve izi kalmaz. Labioplasti ameliyatından sonra bir jinekoloğa muayene olsanız dahi siz bunu söylemedikçe hiçbir doktor labioplasti ameliyatı yaptırdığınızı anlamayacaktır. Tabi ki partneriniz da aynı şekilde labioplasti ameliyatı olduğunuzu anlaması mümkün değildir. Labioplasti ameliyatından sonra neredeyse ‘anadan doğma’ bir görüntü oluşacaktır.

  •   Etiket

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI