10-12-2023 15:22:52

"Türkiye Tek Yürek" kampanyasında toplanan deprem bağışlarına ne oldu? Bakan Yerlikaya yanıtladı

CHP'li Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depremleri sonrasında başlatılan "Türkiye Tek Yürek" kampanyası kapsamında bağışlandığı açıklanan 115 milyar liranın akıbetini sordu. Kampanya kapsamında 85 milyar TL toplandığını açıklayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bunun 56 milyar TL'sinin deprem bölgesindeki afetzedelerin ihtiyaçları için kullanıldığını belirtti. Öte yandan Yerlikaya, bağışların kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde 50 binden fazla can kaybı ve büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyalarından toplanan paralarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP'Lİ VEKİLDEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SORU ÖNERGESİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, büyük depremin ardından bölgeye yardım için başlatılan 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasının 15 Şubat akşamı hemen hemen tüm TV kanallarından canlı olarak yayınlandığını anımsattı. Yardım kampanyasıyla ilgili olarak kamuoyunda farklı söylentilerin ortaya atıldığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Aşağıdaki soruların şeffaf bir şekilde bilgi paylaşılması amacıyla cevaplanması kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlayacaktır. Toplumsal yardım kampanyalarının etkinliği ve güvenilirliği açısından verilecek cevaplar yaşanan bilgi kirliliğinin önüne geçmek açısından da oldukça kıymetlidir" ifadelerini kullardı.

115 MİLYAR LİRA TOPLANDIĞI AÇIKLANMIŞTI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi şu sorulardan oluştu;

"Kampanya hakkında yapılan canlı yayın sonrası taahhüt edilen bağış miktarı 115 milyar 146 milyon 528 bin lira olarak belirtilmiştir. Kampanya sonrası bağış toplamıyla ilgili belirtilen taahhüt miktarına ulaşılmış mıdır?

BAKAN YERLİKAYA: 85 MİLYAR 697 MİLYON LİRA TOPLANDI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden sonra depremden etkilenen vatandaşların iaşe ve ibate ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 15 Şubat tarihinde TV Kanalları Ortak Yayını aracılığı ile 'Türkiye Tek Yürek Kampanyası' başlatıldığını hatırlatarak, kampanya kapsamında 85 milyar 697 milyon 129 bin 344 TL bağış toplandığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer.

"TOPLANAN PARALAR AFAD'IN HESAPLARINDA"

Bakan Yerlikaya, olup bağış yatırma işlemleri devam ettiğini ifade ederek, kampanya kapsamında bağışçılar tarafından yatırılan tutarların, kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini açıkladı.

"BAĞIŞ SÖZÜ VERİP PARAYI YATIRMAYANLARLA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

Bakan Yerlikaya, taahhütte bulunmuş olmakla birlikte bağışını henüz yapmayan kişi ve kuruluşların tespiti yapıldığını da ifade ederek bağışların tamamlanması için iletişim süreci devam ettiğini vurguladı.

"56 MİLYAR LİRA HARCANDI"

Toplanan bağışlardan bugüne kadar 56 milyar 563 milyon 536 bin 392 liranın, deprem bölgesindeki afetzedelere hane başı ödeme, vefat yardım, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner, wc, gıda ve hijyen kolisi alımı için kullanıldığını belirten Bakan Yerlikaya, konteyner kent kurulumu ve sosyal donatı çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.

"SAYIŞTAY DENETİMİNDE"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kampanya kapsamında toplanan tüm bağışlar ve harcama işlemlerinin Sayıştay denetimine tabi olduğundan ilgili mevzuat uyarınca belirli aralıklarla gerekli denetim ve incelemelerin yapıldığını da açıkladı.

30 MİLYAR LİRALIK FARK NEREDE?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bağışlandığı iddia edilen 115 milyar lira ile toplanan 85 milyar lira arasında 30 milyar liradan fazla fark olduğuna dikkat çekti.

10 AYDIR VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEYEN BAĞIŞÇI, PARAYI YATIRMALI

Kampanyanın yapıldığı tarihten bu yana 10 aydan fazla zaman geçtiğine de işaret eden CHP Milletvekili Gürer, taahhüt ettiği halde halen para yatırmayan kişi ve kurumların bundan sonraki süreçte yatırma olasılığının zayıf olduğuna vurgu yaptı.

4 BANKA 70 MİLYAR BAĞIŞLAMIŞTI

Kampanya kapsamında Merkez Bankası'nın 30 milyar lira, Ziraat Bankası'nın 20 milyar lira, Vakfıbank'ın 12 milyar lira, Halkbank'ın 7 milyar lira bağış sözü verdiğini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Zaten adı geçen 4 kamu bankasının verdiği bağış sözü yaklaşık 70 milyar lirayı buluyor. Ayrıca Cengiz Holding 2,5 milyar lira, Türkcell 3,5 miyar lira, Borsa İstanbul da 2 milyar lira bağış sözü vermişti. Bu 3 kurumun bağış miktarı da 8 milyar lirayı buluyor. Kamu bankalarının verdiği bağış miktarının üstüne bu üç kurumun verdiği 8 milyar lirayı eklediğimiz de zaten toplanan 85 milyara yakın bir rakam ortaya çıkıyor. Toplanan miktarın 85 milyar lira olduğu düşünüldüğünde demek ki bağış sözü veren çok sayıda kurum, kuruluş ve kişi verdiği bağış sözünü yerine getirmemiş" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA
  •   Etiket
  •   Kaynak www.haberler.com

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI