18-03-2023 10:25:35 Son Güncelleme: 18-03-2023 10:27:35

Putin’e tutuklama emri çıktı!

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), sonucu merakla beklenen soruşturmada çok çarpıcı bir karar aldı.
Putin’e tutuklama emri çıktı!

Lahey’deki mahkeme, Ukrayna’da işlenen savaş suçları için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama kararı çıkardı. Karar, Ukrayna’dan zorla çıkarılan çocuklar ve Ukrayna topraklarından zorla Rusya’ya yerleştirilen kişiler nedeniyle alındı. Ukrayna’daki savaşla ilgili diğer soruşturmalar da devam ederken, alınan bu tutuklama kararı tüm dünyada büyük ses getirdi. Mahkeme ayrıca, Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı.

Putin, Buça ve Mariupol başta olmak üzere pek çok Ukrayna kentinde soykırım yapmakla da suçlanıyor. Mahkeme, katliam ve tecavüzlerden sorumlu Rus askerler hakkında da tutuklama emirleri çıkarmaya hazırlanıyor.

Rusya’dan ise karara tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’ne taraf değildir ve buna göre hiçbir yükümlülüğü yoktur” dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, mahkemenin kararını hukuki olarak tanımadıklarını söyleyerek, “Rusya, bazı ülkeler gibi bu mahkemenin yargı yetkisini tanımıyor ve bu türden herhangi bir karar Rusya için hukuki açıdan önemsizdir” ifadelerini kullandı.

  •   Etiket

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI