09-07-2024 11:23:21

Kırıkkale'de sorumsuzluğun resmi! Mangal ateşi, 3 bin dönüm tarım arazisini küle çevirdi

Kırıkkale'de bir bağ evinin bahçesinde yakılan mangaldan anızlara sıçrayan ateşten dolayı çıkan yangın, 3 bin dönümlük arazide tahribata yol açtı. Rüzgarın da etkisiyle mühimmat depolarının bulunduğu alana kadar yaklaşan alevler, itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesiyle söndürüldü.
Kırıkkale'de sorumsuzluğun resmi! Mangal ateşi, 3 bin dönüm tarım arazisini küle çevirdi

Kırıkkale- Kayseri kara yolu Arpalık Çukuru mevkisinde çıkan anız yangını rüzgarın da etkisiyle dağlık alana sıçradı. İhbar üzerine bölgeye Kırıkkale Belediyesi, MKE AŞ ve Orman İşletme Müdürlüğü itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin yaklaşık 3 saatlik çalışmasının ardından yangın ormanlık alana sıçramadan kontrol altına alındı.

MANGAL ATEŞİ NEDENİYLE 3 BİN DÖNÜM ALAN ZARAR GÖRDÜ

Yangının bir bağ evinin bahçesinde yakılan mangaldan anızlara sıçrayan ateşten dolayı çıktığı belirlendi. Yangın sonucu yaklaşık 3 bin dönümlük alan zarar gördü.

Tamamen kontrol altına alınan bölgede soğutma çalışmaları yapıldı. Bölgeye gelen Yahşihan Kaymakamı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Ender Faruk Uzunoğlu, ilgili kurum amirlerinden yangının çıkış sebebiyle ilgili bilgi aldı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yangın sonrası tedbir olarak depoların bulunduğu kritik noktalarda nöbet tuttu. Yangına sebep olan kişi yada kişiler hakkında da adli ve idari işlem başlatıldı.

"OLDUKÇA GENİŞ BİR ALANDA YANGIN ÇIKTI"

Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal da yangın bölgesine gelerek itfaiye ekiplerinden son durum hakkında bilgi aldı. Başkan Önal, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının geniş bir alana yayıldığını söyledi. Yaklaşık 3 bin metrekare alanın yangından etkilendiğini ifade eden Önal, şu ifadeleri kullandı: "Ahılı ve Hasandede köyleri arasında bulunan alandayız. Oldukça geniş bir alanda yangın çıktı.

Kırıkkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz, Makine Kimya Müdürlüğü ekipleri, Bahşılı ve Yahşihan Belediyeleri ile birlikte buraya müdahale ediyorlar. Yaklaşık birkaç saatte oldukça geniş bir alanı etkileyen yangın söz konusu. Yetkili arkadaşlardan aldığım bilgiye göre yaklaşık 3 bin dönüm arazi içerisinde etkili bir duruma gelmiş vaziyette. Arkadaşlarımız yukarıda kritik noktalarda yangına müdahale ettiler. Bazı yerlerde soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangının devam ettiği kısımlarda da arkadaşlarımız önlemleri aldı"

"BİRÇOK AĞAÇ ETKİLENMİŞ DURUMDA"

Kuvvetli rüzgardan dolayı yangının büyüdüğünü anlatan Önal, "Yangının daha fazla yayılmaması için gerekli çalışmalar devam ediyor. Şuanda yangın kontrol altında diyebiliriz. Sadece karşı tarafta söndürme çalışmaları devam ediyor. Can kaybı yaşanmaması sevindirici bir olay. Ama birçok ağaç etkilenmiş durumda. Geçmiş olsun diyorum. Burada görev alan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Ahılı köyü muhtarı Davut Doğan, yangının dağlık araziye doğru yayıldığını belirterek, "Allah'tan ekinlerimiz biçilmişti. İtfaiye ekipleri yangını söndürdü, şu anda soğutma çalışmaları yapılıyor" ifadelerini kullandı.

  •   Etiket
  •   Kaynak www.haberler.com

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI