06-06-2024 17:50:42 Son Güncelleme: 06-06-2024 17:54:42

ABD’Lİ KARDİYOLOG, TÜRK MESLEKTAŞINDAN GİRİŞİMSEL KALP KAPAK TEDAVİSİ EĞİTİMİ ALDI…

ABD’Lİ KARDİYOLOG, TÜRK MESLEKTAŞINDAN GİRİŞİMSEL KALP KAPAK TEDAVİSİ EĞİTİMİ ALDI…

 

ABD’li kardiyolog Vishwanatha S. Nadig, girişimsel kalp kapak tedavisi eğitimi için Türkiye’yi seçti. Türk meslektaşı Doç. Dr. İsmail Ateş’ten Mitraclip Yöntemi ile ilgili Antalya’da 2 günlük eğitim alan Nadig, “Çok verimli bir eğitim oldu. En kısa zamanda yeniden Türkiye’ye geleceğim. Meslektaşım Dr. Ateş’in tecrübesine ve bilgi birikime hayran kaldım.” Dedi.

 

Türk hekimler başarıları ile gururlandırmaya devam ediyor! Geçtiğimiz günlerde (21 Mayıs 2023) gerçekleşen “Girişimsel Kalp Kapak Tedavileri Eğitimi” için Hint asıllı ABD’li kardiyolog Vishwanatha S. Nadig Antalya’ya geldi. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Ateş’in bu yöntemlerde kullanılan ve işlemin temelini oluşturan Mitraclip ve Triclip yöntemleri ile ilgili verdiği eğitim, ABD’li meslektaşı tarafından ilgi ile takip edildi.

Eğitimin ilk günü kalp kapak tedavilerinde uygulanan ameliyatsız yöntemlerin kullanıldığı hastalığın tespiti ve tedavi seçenekleri ele alındı. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Ateş, girişimsel mitral kapak ve triküspit kapak tamiri yöntemine dair tüm incelikleri anlattı. Birinci günün ikinci oturumunda da misafir hekimin prosedürel işlemlere hakimiyetinin tam olarak kazandırılabilmesi için vakanın başından sona her bir evresinin simüle edilebildiği simülasyon üzerinde pratikler yapıldı. Eğitimin ikinci günü bu sefer Antalya’da özel bir hastanenin  anjiyo laboratuvarında canlı vaka örnekleri incelendi.

Uzmanlıktan sonra devam eden Prosedürel ve Eğitimsel Sürdürülebilir Tıp eğitimlerinin önemini vurgulayan Doç. Dr. İsmail Ateş, “Girişimsel işlemler, hastanın hastanede yatışını azaltabilmekte ve hasta yapılan işlemden sonra hemen taburcu olabilmektedir. İşlem sonrası gündelik hayata kısa sürede dönüş, tüm girişimsel kardiyologların ilgisini çekmektedir. Bu eğitim de gerek Türkiye’deki gerekse yurt dışındaki meslektaşlarımız adına da son derece verimli gerçekleşti. ”dedi.

Toplantı sonrası, eğitimin çok verimli geçtiğini ifade eden yabancı uzmanlar Dr. Vishwanatha S. Nadig, en kısa zamanda yeniden Türkiye’ye gelmek istediğini vurguladı.

 

  •   Etiket

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI