casino siteleri
Filiz Beyhan - Kanseri Nasıl Yendim
  23-10-2021 22:45:00

BİR MEMEDEN VE BİR SAÇTAN İBARET DEĞİLSİNİZ HANIMLAR...

Hanımlaaaaaar!


Bugün, bütün kadınların ilgisini çekebilecek ve muzdarip olduğunuza inandığım bir konu hakkında yazmak istedim. Kemoterapi sonrası, gerek kortizon içeren ilaçlar nedeniyle gerek  bünyeyi sağlam tutmak amacıyla homidi gırtlak beslenme neticesinde alınan kilolar ile veya, kemoterapi sırasında veya sonrasında hormon ilaçları kullanımı ile zorunlu menapoza sokulmuş olmanın metabolizmayı yavaşlatması sonucu  kilo verememe problemiyle karşı karşıya kaldık değil mi hepimiz.


Ben kendi adıma şunu söylemeliyim ki, 21 günde bir alınan ilk dört  kürü o kadar ağır geçirdim ki, benim, tedavi esnasında ne diyet ne de yürüyüş yapmaya hiç dermanım olmadı. Arkadaşlarımın ısrarına rağmen yapamadım. Kalan bir miktar enerjimi de iş hayatım alıyordu. O yüzden fiziksel aktiviteye de yer veremedim.Tedavim bittikten sonra da kas, kemik ağrılarım o kadar eza veriyordu ki inanın hiç spor yapmak istemiyordum. Eskiden yaptığım diyetlerle normalde ayda 5 kg verirken aynı diyetlerle, kemoterapi sonrası uygulamam ile bir arpa yol katedemedim ve de bitkin düştüm.


Baktım ki tek başına denemelerimle olamayacak, arka arkaya İki diyetisyenle çalıştım ancak, ne onlar ne de ben sabırlı olamadık. "Listeye uymuyorsunuz siz psikolojik olarak hazır olunca başlayalım" dediklerinde  hadi ordan deyip devam edemedim. Çünkü ben, diyete uymama rağmen veremiyordum ve diyetisyenler buna inanmıyordu. Bir direnç kilosu vardı ve ben aylarca onu kıramamıştım.


İki ay önce onkoloji diyetisyeni Yekta Çapalı ile tanıştım. Kendisini, yaptığı işleri, özellikle bir onkolog ile birebir çalışması ve kanser hastaları ile ağırlıklı birebir çalışıyor olması beni ona yakınlaştırdı. Online danışmanlık almaya karar verdim . Durumumu, kan sonuçlarımı, tedavi sürecini detaylı bir şekilde benden istedi. Ve bana şunu söyledi " Sabırlı olacaksın. Haftada 300-500 gr maximum kilo versen yeterli. Daha hızlı vermeni de istemiyorum. 3-4 hafta tartıda  hiç bir hareket olmayabilir. Bir süre sonra bir anda gideceğini göreceksin. Benim için aslolan beden ölçümleriniz. Başlamadan önce ölçümleriniz not edeceğiz. Bir gün önceden biraz fazla yemeği kaçırsanız veya gece geç vakitte bişeyler atıştırsanız tartıda daha fazla görebilirsiniz. Bu durum moralinizi bozmasın. "
Ve biz onunla bir yola başladık. Gerçekten dört hafta tartıda hiç hareket olmadı o kadar geriliyordum ki bu da işe yaramayacak dedim kendi kendime. İlk danışmanlık ayı tamamlandı ama ben tartıya bakınca mutsuz oluyordum. Hatta dedim bu tartı yanlış (her kadın tartıyı suçlar ya). Ama ölçümlerim de daralma oluyordu vücudumun toparlandığını hissediyordum.Biraz daha devam etmek istedim ve 2.ay da danışmanlık aldım. Ve gerçekten 5.haftada bir anda tartıda 2 kg indim. İnternetten araştırdığımda, yağ hücreleri parçalandıkça yerlerini ödem dolduruyor ve bir süre sonra da o ödem bir anda gidince tartıda gözle görünür bir iyileşme görüldüğünü okudum. Ay ben bir mutluyum dostlar bu hafta. O direnç kilom gitti ve ben, iki ayda hiç bir spor yapmadan 3.5 kg verdim. Hem de  hiç acıkmadan ve de hayatımın yoğunluğuna uygun hazırlaması kolay listelerle.Hem de kas kütlemi arttırarak. Evet, eskisi kadar hızlı kilo veremiyorum ama daha sabırlı hareket ederek daha yavaş kilo verileceğini ve de nasıl  beslenmem gerektiğini öğrendim.


İnanın, kas kütlemin arttığını vücudumun toparlanmasından en önemlisi de ağrılarımın dinmesinden anlıyorum. O dönem vücudumda kas, kemik ağrılarım çok olduğu için spor yapmak istemiyordum. Ama şimdi, evde de olsa spor yapmaya başladım eski ağrılarım kalmadı. Çok mutluyum. İnanın fiziksel olarak gerçekten iyileşme süreci kemoterapi bittikten bir sene sonra başlıyormuş derlerdi gerçekten öyleymiş. Siz de biraz destek verirseniz kendinize daha erken olabilir. Sakın moralinizi bozmayın sabırla, yavaş yavaş bütün taşlar yerine oturuyor. Geçen ay 3.üç aylık kontrollerim yapıldı kemik sintigrafisinden, beyin emarına kadar baktırdık bu sefer. Çok şükür tertemiz ve sağlıklıyım. Kilo fazlası, özellikle meme kanseri  için ciddi bir risk faktörü. Bu yüzden nolur kendinizi salmayın. Ve sabırla, sizi iyi hissettirecek sizin özelinize sabredebilecek  hekimlerle çalışın. Çünkü bu süreçte, bu hastalığın psikolojisini anlayan bir diyetisyenle çalışmak sizi daha çok motive eder.
Bunu yazmak istedim bu hafta, çünkü bugüne kadar hep yaşadıklarımı yazdım sizinle dertleşir gibi. Şu dönem gündemimde bu konu vardı. Bazen mesajla bana "Kanser geçirmiş olduğum için meyva dahil şekeri tamamen yasaklıyor diyetisyenim sen kullanıyor musun meyva. Senin doktorun sana veriyor mu" diye soran arkadaşlarım oldu. Nolur, gerçekten onkoloji konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler ile yola devam edin. Herkesin kendine özel, kan değerlerine göredir beslenme şekli.


Bu yolda yürürken hayatı eskisinden daha keyifle yaşıyorum çok şükür. Çok güzel insanlar tanıdım, metastazları olmasına rağmen umutla ve sabırla tedavilerine devam eden ve hayatını pozitif yaşayan insanlarla tanıştım. Ne güçlü ne hayran olunası kadınlar onlar Allahım. Biliyorsunuz ki bu ay meme kanseri farkındalık ayı. Üzerine basa basa, elle meme kontrollerinizi yapın hanımlar diye bağırıyoruz, bağırıyorlar sosyal medyada .Etkinlikler düzenleniyor bir çok yerde. Çünkü, meme kanseri erken teşhiste çok kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ben de geçen hafta, bu konuya destek vermek üzere HOUSE of SILK markasının daveti ile  sevgili Ceylan Atınç'ın sunumu eşliğinde çok özel bir proje içerisinde yer aldım. O kadar değerli insanlarla ve bizlere o kadar değer veren insanlarla tanıştım ki. Hem güldük hem ağladık çekim esnasında.Çünkü aynı şeyleri yaşamış, aynı duyguları hissetmiş kadınlardık. Yakında, sosyal medya üzerinden yayınlanacak bu proje içerisine beni de sevgiyle dahil ettikleri için çok teşekkür ediyorum HOUSE of SILK ailesine ve ekibine.


Bu projede amacımız şu mesajı vermekti.
" Hanımlar!
Erken teşhis, erken teşhis ille de erken teşhis. Tek yapmanız gereken şey kendinizi ihmal etmemek. Farkında olmak. Bu hastalığın, herkesin başına gelebileceğini, dünyada sekiz kadından birinin siz olabileceğinin farkında olmak. Tedavi süresince de pozitif olmak, kendinize inanmak, her halinizle kendinizi sevgiyle kabullenmek."
Bir memeden veya bir saçtan ibaret değilsiniz hanımlar. O kadar değerli, güzel ve güçlüsünüz ki, bunun farkında olun ve yolunuza, buna inanan ve  size hissettiren insanlar ile devam edin.


Devam edecek...

  FACEBOOK YORUM
Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI