SAĞLIK HABERLERİ

Ozon Covid'e bağlı pıhtılaşma riskini düşürüyor
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Sıddık Tunçay,”Koronavirüsün en büyük ölüm nedenlerinden biri küçük mikrovasküler trombüsler yani pıhtılardır. Ozon bu pıhtıları azaltıyor. Bu yüzden ölüm oranlarını düşürüyor. Bu bağlamda ozon tedavisi, k..
Ramazan Ayında Kilo Almamak İçin 10 Altın Kural
Ramazan ayı, öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişiklikler nedeniyle genellikle sindirim ve kilo problemlerini beraberinde getiriyor. Ramazan ayının ardından bayramda da kişiler daha fazla yeme eğilimine giriyor. Ay boyunca yavaşlayan meta..
Gece ani ölüme bile neden olabiliyor!
Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Emir Tavşanlı uyku apnesinde nefeste kesilmelerin olduğu dönemde kandaki oksijen oranının düştüğü uyarısında bulunarak, “Oksijen seviyelerindeki dalgalanmalar vücuttaki dokulara zarar verebiliyor. Özellikle damar yapılarında me..
Alerji belirtileri COVID-19 ile karışabilir
Bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerjiler de artmaya başladı. Alerji ve COVID-19 semptomlarının birbirine benzerlik gösterebildiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, “Burunda akma, tıkanıklık, boğazda gıcıklanma, kaşıntı ve öksürüğü..
Önemsemediğiniz Belirtiler Çocuklarda Kalp Hastalığı Habercisi Olabilir!
‘Çocuğunuzda göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma, çabuk yorulma, sık solunum yolu enfeksiyonları, gelişme geriliği ve eklem şikayetleri varsa mutlaka dikkate alınması gerekiyor’
Anne adaylarına kabızlığa iyi gelen prebiyotik çorba tarifi
Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin Asdemir, sindirim sistemi problemi yaşayan anne adaylarının bilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Selenyum Kaynağı Brezilya Cevizini Tüketirken Dikkat Edin
Sağlıklı beslenmek isteyenlerin son dönemlerde sık rağbet ettiği Brezilya cevizi, selenyum içeriğiyle bağışıklık sistemini korumada yardımcı oluyor. Ancak bu besinin kullanımı konusunda dikkatli olunması gerekiyor çünkü fazla miktarda tüketim sağlığı olum..
Ramazan’da Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin 8 Öneri
Özellikle içine bulunduğumuz dönem itibariyle yaklaşan Ramazan Ayı’nda oruç tutarken sağlığımızı koruyabilmek daha da önem kazandı. Özellikle de bağışıklık sistemimizi koruyarak Ramazan’ı sağlıklı geçirmenin mümkün olduğunu belirten Uzman Diyetisyen, Uzma..
Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor...
Parkinson belirtileri arasında öne doğru eğik yürüme, küçük adımlar ile birlikte düşmeler de ortaya çıkabiliyor. Parkinson’un gençlerde de görülebildiğini vurgulayan uzmanlar, erken dönem belirtilerine dikkat edilmesini öneriyor.
   Doğuştan İşitme Kaybı Tedavi Edilebiliyor...
İşitme kayıplı çocuk hastaların çoğunun, doğumsal işitme kayıpları nedeniyle problem yaşadığını belirten Prof. Dr. Bahar Çolpan, ülkemizde başarıyla yürütülen yenidoğan işitme taraması ile doğumsal problemlerin tespit edilebildiğini, hastalara hemen işitm..
Parkinson Hastalığı Erkeklerde 2 Kat Daha Fazla Görülüyor
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai, “Parkinson'un kendisi ölümcül olmasa da hastalık komplikasyonları ciddi olabilir. Bu durum kişilerin hayat kalitesinin ciddi oranda düşmesine sebep olur. Bu nedenle hastalığın tüm evrelerinde il..
Yağlı Türk kahvesi beyin ve bağırsaklar için çok faydalı...
Onun artık sadece 40 yıl hatırı yok. Kahve tutkunlarının yeni gözdesi yağlı Türk kahvesinin, kilo vermeyi kolaylaştırmaktan iştahı azaltmaya, açken olan baş ağrısına çözüm olmaktan konsantrasyonu arttırmaya kadar onlarca faydası var...
El, Yüz Ve Koltuk Altı Terlemesine Cerrahi Çözüm...
El, koltuk altı ve yüzdeki aşırı terleme hayatı kabusa çeviriyor ama cerrahide geliştirilen teknikler bu sorunu ortadan kaldırabiliyor.
Kansere Yol Açabilen HPV Virüsü Vücuttan Tamamen Atılır Mı?
Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. ERALP BAŞER, “Human papillomavirus (HPV) enfeksiyonu ne kadar uzun süre rahim ağzında kalıcı olursa, kanser öncüsü lezyon oluşması riski o kadar artmaktadır. Hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi, bu enfeksiy..
35 günlükken tek akciğerle hayata tutunan Yahya bebek 1 yaşında…
Geçtiğimiz yıl Nisan ayında henüz 35 günlükken sol akciğeri alınan Yahya bebek yaşama dört elle sarıldı. 16 şubatta 1 yaşını dolduran Yahya bebeğin ailesine, doktoru Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan da sevindirici haberi verdi ve küçük Yahya..
2030 yılına kadar rahim ağzı kanserinin kontrol altına alınması hedefleniyor
Global olarak her yıl 500 binden fazla kadına serviks – rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere pek çok ülkenin desteklediği ve başlattığı tarama ve aşılama kampanyalarıyla, yakın bir gelecekte rahim ağzı kanserinin dün..
İstismar, çizilen resim ve oynanan oyunlarda gizli
Uzmanlar, çizdiği resimlerin ve oynadığı oyunların cinsel istismarla ilgili ipucu olabileceğini belirtiyor ve önemli bir adım olarak ebeveynlere ‘Hayır’ kelimesini çocuklarına öğretmelerini tavsiye ediyor.
 Bel Ağrısına Karşı 7 Etkili Egzersiz!
Bel ağrılarının yüzde altmış nedeninin kas kaynaklı olduğunu, alınacak bazı önlemler ve yapılacak bazı egzersizlerle bu ağrıları azaltmanın mümkün olabildiğini vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Halil Koyuncu, bel ağrısını gidermed..
Sessizce İlerleyen Tiroit Nodüllerine Dikkat!
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Uğur Alp Göksu, tiroit nodülleri, tiroit kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Kalp ağrısının 5 önemli nedeni
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şükrü Aksoy kalp ağrısına yol açan 5 hastalığı anlattı; önemli öneri ve uyarılarda bulundu!
Burundan uygulanan sprey aşının insan deneylerine başlanıyor
Türk bilim insanlarının Covid-19'a karşı geliştirdiği Türkiye’nin ilk burundan uygulanan (intranazal) yerli aşısı için geri sayım başladı. Sprey şeklinde burundan uygulanacak olan aşıyı geliştiren ekibin arkasında ise Nanografi Nano Teknoloji A.Ş.’yi büny..
Ozon Covid'e bağlı pıhtılaşma riskini düşürüyor
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Sıddık Tunçay,”Koronavirü..
Gece ani ölüme bile neden olabiliyor!
Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Emir Tavşanlı uyku apnesinde nefeste kesilmeler..
Alerji belirtileri COVID-19 ile karışabilir
Bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerjiler de artmaya başladı. Alerji ve..
Önemsemediğiniz Belirtiler Çocuklarda Kalp Hastalığı Habercisi Olabilir!
‘Çocuğunuzda göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma, çabuk yorulma, sık solunum yo..
Anne adaylarına kabızlığa iyi gelen prebiyotik çorba tarifi
Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin Asdemir, sindirim sistemi problemi yaşa..
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI