SAĞLIK HABERLERİ

Karın ağrısı deyip geçmeyin!
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlkkan Dünder, “Yumurtalık kanseri sinsi ilerleyen bir hastalıktır, o nedenle kadınların düzenli jinekolojik muayene yaptırmaları gerekir” diyor.
45 Yaşından Sonra Yılda 1 Kez Prostat Kanseri Taraması Yaptırılmalı...
Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında prostat kanseri geliyor ve yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor. Erken tanının önemine dikkat çeken Op. Dr. Osman Çelik, ailesinde prostat kanseri tanısı olan kişilerin tarama testlerine 40 yaşından it..
Dikkat! Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase, pandeminin gölgesinde bayramda tatlı tüketiminin 8 önemli kuralını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu, bir de evde hazırlayabileceğiniz pratik ve sağlıklı tatlı tarifi verdi.
Uzmanından Önemli Uyarı: 'Yemeklere Tuz Eklememek Tek Başına Yeterli Değil'
Beslenme ve tuz tüketimine bağlı olarak gelişen diyabet ve hipertansiyonun böbrek yetmezliğine kadar gidebilen sonuçlar doğurabildiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, önemli uyarılarda bulundu. Potasyum içeren tuzl..
Dikkat! Bu alışkanlıklar reflüyü tetikleyebilir...
Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Ramazan Bayramı’nda mide sağlığını olumsuz etkileyen 10 önemli hatalı alışkanlığımızı anlattı; bu hataları önlemeye yönelik önerilerini özetledi.
Bayramı Bu Önerilerle Kilo Almadan Geçirin...
Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. N.Sinem Türkmen, Ramazan Bayramı’nda kolaylıkla uygulanabilecek beslenme önerilerinde bulundu.
Covid-19 İle Mücadelede ‘Pastiller’ Ek Tedbir Olabilir Mi?
Son günlerde çok tartışılan konu pastiller maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine ek bir önlem olabilir mi sorusunu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman yanıtladı.
Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri...
‘Bayramlarda aşırı şekerli ve tuzlu gıdalar tüketmek; şeker, tansiyon gibi hastalıkları tetiklerken, mide ve bağırsak sistemini de bozabilir.’
Ankilozan spondiliti erken tanıyın, ağrıya boyun eğmeyin!
Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü Dünya Ankilozan Spondilit (AS) Günü olarak kabul ediliyor. Halk arasında iltihaplı bel romatizması olarak bilinen AS hastalığına dikkat çekmek amacıyla 8 Mayıs Dünya AS Günü’n..
Pandemide Hareketsizlik Romatizmal Hastalıkları Tetikliyor...
Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sait Burak Erer, koronavirüs kısıtlamaları döneminde romatizma hastalarının dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: 'Sezaryenle doğan çocukta stres hormonu daha çok salgılanıyor'...
Normal doğumun bebek sağlığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Sezaryenle doğan çocukta doğduktan sonra beyin stres hormonunu daha çok salgılıyor. Kanaldan geçerek doğan yani o doğum sürecini yaşayan çocuklarda ise beyin stres ..
Kilo Vermeyi Zorlaştıran 8 Hata...
Uzm. Dyt. Buket Ertaş, “Kalorisiz gibi görünen içeceklerin tüketimi herkesin göz ardı ettiği bir hata! ‘Ekmeği kestim’ cümlesini çevremizden çokça duyarız. Ancak kilo aldıran tek şeyin karbonhidrat olduğu algısı yanlıştır. Fazla yediğimiz protein de vücut..
Görme fonksiyonlarının azalması ve şiddetli baş ağrısı beyin tümörünün belirtisi olabilir.
Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mete Karatay ‘Hipofiz bezinde görülen tümörler pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu yüzden belirtiler dikkate alınmalı ve tümör büyümeden müdahale edilmelidir.’ diyerek konu ile ilgili bilgiler..
Yürüyüşten En Etkili Fayda Sağlamanın 9 Kuralı!
Prof. Dr. Tolga Aydoğ, 10 Mayıs Dünya Hareket Et Günü kapsamında yaptığı açıklamada, yürüyüşten etkili sonuç almanın 9 püf noktasını ve yürüme ile harcanan kaloriyi belirleyen 4 noktayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. ..
Ruh sağlığı iyi bir çocuk için ruh sağlığı iyi bir anne önemli!
Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, Anneler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada anne çocuk ilişkisinin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor…
Beyne pıhtı gitmesi ve beyin damarlarının tıkanması olarak ifade edilen beyin embolisi, beyin dokusunun beslenmesini engelleyerek felce neden oluyor. Felçlere ‘beyin atağı, beyin krizi’ denildiğini ifade eden uzmanlar, yeni geliştirilen tedavi yöntemleriy..
Kalp Krizi Anında Acil Tıbbi Yardım Çağırmak Hayatta Kalma Şansınızı Etkiliyor...
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Turan ‘Kalp krizi geçirdiğinizden şüphelendiğinizde; hızlı hareket etmek ve acil tıbbi yardım çağırmak hayatta kalma şansını büyük ölçüde arttırıyor’ diye belirterek o sırada yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi...
‘Aslanım, prensesim, aşkım’ hitapları çocuğa zarar veriyor!
Uzmanlar, ‘kızım, oğlum, çocuğum, yavrum’ gibi hitapların da kullanılabileceğini fakat ‘aslanım, prensesim’ gibi hitap şekillerinin çocuklar için son derece zararlı olduğunu vurguluyor. Öte yandan ‘sevgilim, aşkım’ şeklinde hitaplar da uzmanlarca sakıncal..
Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım: 'Astımda tam kontrol ile hastalar normal hayatlarına devam edebilir'
Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı kararla her yıl mayıs ayının ilk salı günü olarak belirlenen Dünya Astım Günü kapsamında açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, “Astım kronik ancak yönetilebilir bir hastalık. Hastaların yaşam ..
Mett Hotels & Resorts’un Dünya Çapındaki İlk Oteli  Bodrum’da Açılıyor...
Bir Sunset Hospitality markası olan METT Hotels & Resorts’un dünya çapındaki ilk oteli METT Hotel & Beach Resort Bodrum, Mayıs ayında kapılarını açıyor.
Astım İle İlgili Bu 10 Yanlış Yaşam Kalitesini Düşürüyor...
Göğüs Hastalıkları ve Erişkin Alerji Bölümü’nden Prof. Dr. Adile Berna Dursun, bu hastalıkla ilgili toplumda var olan yanlış inanışlar hakkında bilgi verdi.
Karın ağrısı deyip geçmeyin!
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlkkan Dünder, “Yumurtalık ..
45 Yaşından Sonra Yılda 1 Kez Prostat Kanseri Taraması Yaptırılmalı...
Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında prostat kanseri geliyor..
Dikkat! Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase, pandeminin gölgesinde bayramda tatlı..
Uzmanından Önemli Uyarı: 'Yemeklere Tuz Eklememek Tek Başına Yeterli Değil'
Beslenme ve tuz tüketimine bağlı olarak gelişen diyabet ve hipertansiyonun ..
Dikkat! Bu alışkanlıklar reflüyü tetikleyebilir...
Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Ramazan Bayramı’nda mide sağ..
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI